14 Ekim 2007 Pazar

Aşı yerinde oluşan sert yumrular

Kedilerimde de baldır arkasına yapılan aşılar sonucunda her seferinde şişlikler oluştu. Tabii uyarmama rağmen veteriner hekimimiz alkol kullanmadı ve “Tüm hayvanlara böyle aşı yapıyoruz, bir şey olmaz” gibi bir yorum yaptı. Bir süre sonra baldır arkalarındaki şişlik sertleşerek yarım santim kalınlığında, bir parmak uzunluğunda bir deri lezyonuna dönüştü. Tabii bir bacak böyle reaksiyon verince, ikinci bacağa yapmaya devam ettik. O bacakta da sert yumrular oluştu. Bunu fark eden kedilerim hırsla bunları yalayıp ısırarak kanattılar ve yara yaptılar. Özellikle Maviş bacaklarının arkasındaki tüyleri tamamen yoldu çıplak bıraktı ve sert yumruları aylar boyunca kemirdi.

Aşı sonrası oluşan, bazen de birkaç ay sonra ortaya çıkan bu yumrulara “Fibrosarkom” deniyor. Araştırmalar aşılar içindeki aşıyı tetikleyici alüminyum içerikli adjuvan maddelerin aşı yerinde birikimi sonucu iyi huylu ya da köyü huylu tümör oluşturduğundan bahsediyor. Bu birikim sonucu oluşan fibrosarkomlar eğer kötü huylu ise vücuda yayılarak kansere yol açabiliyor. Bu hayvanlar için de en fazla 3 senelik ömür biçiyorlar. Kedilerde bazı raporlar 10.000’de bir tümör oluşumu olabilir diye belirtirken, bazıları bunun daha sık olabileceğini ifade ediyor. Kedilerimin en son aşıları üzerinden 11 ay geçti ve ancak 2 aydır Maviş bacak arkasındaki sert yumruları kemirmeyi bıraktı ve tüyleri geri çıktı. Kontrol edince nerdeyse 8 aydır duran bu yumruların kaybolduğunu gördüm. Umarım bundan sonra aşısız sağlıklı bir yaşam sürecekler.


Veteriner hekimlerin çoğu sırt kürek kemikleri arasına iğne yapmak yerine çoğu zaman arka bacak arkasına aşı yapmayı tercih ediyor. Olası bir kötü huylu tümör oluştuğunda bacağın kesilmesi daha kolay olacağı için tabii ki.

Bu bilgiler “Fibrosarcomas at Presumed Sites of Injection in Dogs: Characteristics and Comparison with Non-vaccination Site Fibrosarcomas and Feline Post-vaccinal Fibrosarcomas, M. Vascellari, E. Melchiotti, M. A. Bozza and F. Mutinelli” makalesinden alınmıştır. İsteyenlere mail adresinizi iletirseniz gönderebilirim.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Merhaba. Kanserle ilgili son gelismelere yer verdigim ve henuz yeni hayata gecirdigim bir web sitem var. Arastirma yaparken rasladigim bu yaziniza hem fikirlerinizi almak hem de daha cok insana ulasabilmek icin yorum birakmak istedim. Web sitemi ziyaret edip yorumlarinizi paylasabilirsiniz cok sevinirim. Yayin hayatinizda basarilar dilerim.