16 Ocak 2008 Çarşamba

Evcil hayvan sahibi olmanın 10 faydası

“Bir köpek dünyada sizi sizden daha çok sevecek tek şeydir.” Josh Billings

Bir kedi ve köpek sahibi olmak bize neler kazandırır? Hayatımızda stresi azaltmada pek çok teknik kullanabiliriz: çikolata, yoga, meditasyon, blog yazarlığı…Bunlar tabii faydalı olabilir ama evcil hayvanlarımızın üzerimizdeki etkisi de bir o kadar fazladır.

Eğer çeşitli işlerle meşgul olsak bile hayatımızda hayvanlara yer verebiliyorsak o zaman harika bir sosyal destek, stres azalması ve pek çok fayda edinebiliriz. İşte evcil hayvan sahibi olmanın 10 faydası:

1) Evcil hayvanlar hayatımızı düzene koyarlar
Hepimiz hayatlarımızı düzene koymak isteriz. Evcil hayvanlar da egzersiz, yemek ve bakım için sahiplerine bağımlıdırlar. Böylece onlara gerekli sevgiyi ve bakımı verirken aslında hayatımızı da belli bir ritm içinde koymuş oluruz.

2) Evcil hayvanlar bizi yeni insanlarla tanıştırırlar
Köpekler özellikle dolaştırırken karşılaştığımız ve konuşmak istediğimiz insanlarla iletişim kurmamızı kolaylaştırır. Internet iletişiminden kat be kat etkili bir iletişim aracıdır.

Köpeklerimiz yürüyüşe çıktığımızda insanlara yanımızda durup konuşmak için bir sebep vermiş olurlar. Sadece köpeğinizle oynayın ve bırakın bildiği numaraları diğer insanlara göstersin, siz de sosyal çevrenizi genişletin.

Sokakta olmasa da ben de bu konuda yazarak pek çok blog okuyucusu ve yazarı ile internet aracılığıyla iletişim kurmanın keyfini yaşıyorum.

3) Evcil hayvanlar moralimizi yükseltirler
Evcil hayvanları seven insanlar, inanılmaz tatlı bir yavru köpekle göz göze geldiklerinde veya yumuşacık bir kediyi sevdiklerinde moralleri hemen yükselir. Çeşitli araştırmalar da hayvanların moralimizi nasıl yükselttiğini ortaya koyuyor. Yurtdışındaki hastanelerde yaşadıkları rahatsızlıkları daha kolay atlatmaları için yaşlılar ve çocuklara özel eğitimli hayvanlar ile terapiler düzenleniyor.

Örneğin kuzenim ne zaman keyifsiz bir gününde bize gelse kedimiz Boncuk'u kucağına alarak sevdiğinde moralinin düzeldiğini söyler.

4) Evcil hayvanlar bizi egzersiz yapmaya iterler
Aileler ve çocukları için en iyi fiziksel aktivite seçenekleri arasında evcil hayvanlar yer alır. Köpekler çocukları oyuna ve egzersize teşvik ederek fazla kilolu olmalarını önleyebilir. Bir Amerikan araştırmasına göre hayvan sahibi olan hastaların, kalp krizi geçirdikten bir sene sonra yaşama şanslarının daha yüksek olduğu gözlemlenmiş.

Uykudan önce yapılan son hafif bir egzersiz rahat bir uyku çekmemizi sağlar. Eminim geceleri köpeklerini dolaştırıp kendileri de biraz hareket eden ve hava alan kişiler daha rahat bir uyku uyuyorlardır.

5) Evcil hayvanlar tansiyonunuzu ilaçlardan daha iyi kontrol altında tutarlar
Evet bu doğru. Tansiyonu kontrol altında tutan ilaçlar genelde kan basıncını azaltmaya yönelik işlerler, ancak stres ve gerginliğe bağlı ani kan basıncı oynamalarına karşı çok etkili olamazlar. Süper gergin bir hayat yaşayan kedi ve köpek sahibi bir grup Amerikalı borsacının, hayvan sahibi olmayan ikinci gruba göre daha düşük tansiyonlu oldukları gözlemlenmiş. Bu sonucu duyan ikinci grup borsacılar ise ilk iş hemen gidip evcil hayvan sahiplenmişler.

6) Evcil hayvanlar aile ilişkilerini geliştirirler
Evcil hayvan sahibi olanlar eve gelen hayvanın ne kadar çabuk aileden biri olduğunu bilirler. Yemek yerken masanızın altında oturan bir köpek yemeğinize ortak olmanın yanı sıra ailenize çok fazla fayda sağlayabilir.

Evcil hayvanlar aile içi ilişkilerde tansiyonu azaltma uzmanıdırlar. "Köpeklerin yatıştıran beden dili" (http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=80574) blogumda da yazdığım gibi iki kişi tartışırken bunu engellemek ve sizi sakinleştirmek için köpeğiniz aranıza girer. İlgi göstermeyi, sorumluluğu, bakımı öğreten evcil hayvanlar çocuklar için harika birer oyun arkadaşı olurlar. Yorgun bir günün sonunda TV’de ne izlerseniz izleyin hayvanınız sizi bunun için yargılamaz.

7) Evcil hayvanlar alerjileri önlerler
Bir süre önceye kadar evcil hayvan bulunan evlerde büyüyen çocukların alerjilere sahip olacağı düşünülüyordu. Fakat, artık artan sayıda araştırmacı çocukların “tüylü” hayvan olan evlerde –kedi, köpek yada hayvanlarla dolu bir çiftlik- büyümesinin daha az alerji ve astım riski olacağını söylüyor.

Bilim adamları bebeklerin doğumdan sonra ve bir yaşındaki kan örneklerini incelemişler. Bebeklerin kanlarında etraftaki bakterilere karşı alerjik reaksiyon ve bağışıklık oynamalarının kanıtlarını aramışlar. Eğer evde bir köpek yaşıyorsa bebekler %19 ile %33 oranında daha az evcil hayvan alerjisi göstermişler. Buna ek olarak kanlarında daha yüksek değerlerde bağışıklık sistemi kimyasalları bulunmuş. Bazı evcil hayvanlar kirli olabilir, kire ve alerjenlere daha fazla maruz kalmış bebeklerin daha kuvvetli bir bağışıklık sistemine sahip oldukları bir gerçek.

Geçenlerde bu konuda kedileri çok seven bir kız arkadaşımla konuşuyordum. Bir gün iki yada üç yaşında bir bebeği olan arkadaşının bebeği parktaki kumları ağzına götürüyormuş. O da arkadaşına bebeğin kumu yemesine niye izin verdiğini sormuş. Sokak kedileri parklardaki kumları kullanıyor olabilir demiş. Arkadaşı ise bir şey olmaz, alışsın diyerek onu çok şaşırtmış. Bu kadar rahat olunmaz diyor ama bir yandan da o bebeğin hiç hasta olduğunu görmedim diye de ekledi :)

8) Evcil hayvanlar yalnızlığı önler ve karşılıksız sevgi verirler
Evcil hayvanlar bazen insanlar olmadığı zaman bizi yanımızdadır. Bize sevgi, arkadaşlık sunarlar. Sessizlikten zevk alırlar, sırlarımızı korurlar ve bizim yanımıza sokulmaya bayılırlar. Böylece yalnızlığın en iyi ilacı olabilirler.

Yurt dışında eğitimli özel terapi hayvanlarının huzur evlerini ve çocuk yuvalarını ziyaret etmesi sıkça uygulanan bir yöntem. Aslında, huzur evlerindeki yaşlılar da evcil hayvanlar tarafından ziyaret edildiklerinde başka bireylerle geçirdikleri zamana göre kendilerini daha az yalnız hissettiklerini açıklamışlar! İnsanlar ihtiyaç duydukları sosyal desteği bulamadıklarında, evcil hayvanların stresi azaltmanın güzel bir yöntemi oluyor.

Ben de kedilerimi evde çok vakit geçirdiğim için almıştım. Eğer evde yalnız olacaksan gerçekten de eve gelme isteğim, onları düşündüğümde artıyor. Gerçekten de devamlı etrafımda benimle birlikte ne yapsam ilgileniyorlar, ütü, temizlik, yemek farketmez devamlı bana ilgi gösteriyorlar, her şeyimle ilgileniyorlar. Bu da harika bir şey :)

9) Evcil hayvanlar stresinizi alırlar, bazen insanlardan bile daha fazla
Hepimiz bir problemimiz olduğunda bunu en iyi arkadaşımız ile paylaşmanın hafifletici gücünü biliriz. Araştırmacılar bu problemlerimizi evcil hayvanlarımız ile paylaşmanın daha bile iyi olduğunu gözlemlemişler. Son çalışmalar gösteriyor ki, stresli bir işi yaparken evcil hayvanları yanlarında olduğunda insanlar destekçi bir arkadaşları veya yakınlarının eşliğine göre daha az stres hissediyorlar! Belki de bu evcil hayvanlar bizi yargılamadığından sadece bizi sevdiklerinden olabilir. İşimizde hata yapsak bile bizi halen severler :)

Örneğin, Google'ın Dublin merkezinde çalışanlar iş yerine evcil hayvanlarını da beraberlerinde getirebiliyorlar. Şirketin başarısını hepimiz biliyoruz.

10) Yaşlılar için evcil hayvanlar
Yine araştırmalara göre evinde bir hayvan besleyen yaşlı Alzheimer hastalarının daha az atak yaşıyorlar. Hele evlerinde baktıkları bir köpeğe göre bakımı daha kolay olan kedileri varsa, hayatlarındaki zorlukların daha rahat üstesinden geliyorlar.

Bir köpek sahibi olmak eğer yapabiliyorlarsa yaşlıların günlük yürüyüş ve arkadaşlık ihtiyaçlarını karşılayabilir. Midland National Life Sigorta şirketi de 75 yaş üstü insanları sağlık sigortası yaparken tercihlerini özellikle ev hayvanı sahip olanlar şeklinde yapıyormuş.

Bunlar evcil hayvanlarımızın 10 faydası, buna ek olarak onların muazzam iyileştirici güçleri, deprem gibi felaketleri önceden bilerek sahiplerini uyarmaları gibi daha pek çok faydaları daha bulunabilir.

Eğer evcil hayvan sahibiysek, ya da bir hayvana gönülden bağlıysak, tekrar birlikte olduğumuzda bizimle birlikte olmayı seçtiği için ona teşekkür edelim ve birlikteliğimizin keyfini çıkartalım.

Herkese evcil hayvanlarıyla mutlu, huzurlu ve daha az stresli bir yaşam diliyorum.

Not: Bu yazıda benim yorumlarıma ve http://ririanproject.com/ sitesindeki bilgilere yer verilmiştir.

5 yorum:

Haydins dedi ki...

Bende her seferinde iyi ki benim de bir kedim var diyorum..Hatta bazen sevgi gosterilerimi abartip onu fazla sikistirdigimda bana kizip tirmaliyor o zaman bile kizamiyorum..Canim Tedimm iyi ki benimsin..
Blogunuz hayirli olsun..

Başak Pirtini dedi ki...

Çok teşekkürler. Benim de iki kedim ve bir köpeğim var. Hayvan sevgisi bambaşka bir şey gerçekten. Tadan bunu bilir. :)

nilaynilay dedi ki...

yazdıklarında kesinlikle çoook haklısın. benimde bi tane kedim var(siyam) aldığımda 1.5 aylıktı o kadar küçüktü ki kıyamiordum. şimdi 8 ayını bitirdik. benim için hala çook küçük :) evcil hayvan çok değiştiriyor insanın hayatını gerçekten. ben tek yaşiyorum genelde eve gelme sebebim yoktu önceleri. şimdi bi an evvel eve gidiyim diorum. moralim yada sinirlerim bozuksa onunla vakit geçirdiğimde herşey güzel oluor. insana sabrı da öğretiyor bence çünkü yaptığı yaramazlıkları hoşgörmek gerekiyor :) eğer yayınlamayı düşünürsen fotolarını gönderebilirim. böyle bi blog açtığın için de teşekkür ederim. kolay gelsin :)

Başak Pirtini dedi ki...

Sevgili Nilay,
ne güzel ki kedin ile harika vakit geciriyorsun. Evde evcil hayvan olması mükemmel bir şey, hiç bir zaman yanlız kalmıyorsun, devamlı seninle ilgilenen bir canlı var :P Blogumu beğendiğin için teşekkür ederim. Kedini benim için de sev :)

köpekler dedi ki...

bu güzel paylaşım için teşekkürler büyük bir dikkatle okudum ve çok beğendim oldukça bilgilendirici bir yazı olmuş