23 Temmuz 2008 Çarşamba

İPUCU 6 – Hastalık anında kedinizi ne zaman veteriner hekime götürmelisiniz?

Sağlıklı ve mutlu bir kedi için şimdiye kadar verdiğim ipuçlarını takip ettiyseniz sağlıklı bir kedi nasıl olur, hastalıklı olduğunu nasıl anlarsınız, sık görülen hastalıklar ve belirtileri hakkında fikir sahibi oldunuz demektir. İpucu 4’teki gibi evde fiziksel muayene de yapıyorsunuz ve kedinizin hasta olduğundan şüphelendiniz. Peki veteriner hekime ne zaman götürmelisiniz? Ne kadar beklemeli? 2 saat, 24 saat, 48 saat?

İpuçlarını bizimle paylaşan Dr. Jon’a göre en iyi hasta sahipleri hayvanlarını hiç beklemeden getirenler. Geç olmasındansa erken gelinmesi daha iyi, böylece hayat kurtarıcı müdahaleler için zaman doğmuş oluyor.

Ör. Eğer 12 yaşında bir kedi 3 gündür yatak altında saklanıyor, 4 gündür yemek yemiyor ve bir haftadır kusuyorsa veteriner hekime götürülmekte geç kalınmıştır. Böyle ciddi durumlarda 1-2 gün içinde derhal veteriner hekime gözükmek gerekir. Hatta belirtiler başladıktan birkaç saat sonra ile 24 saat arasında götürmek daha da iyi sonuçlar verebilir. Böylece veteriner hekiminiz gerekli muayeneyi ve testleri yapacak zamanı bulabilir.

Bir sonraki ipucumuzda kediniz hasta olduğunda evde yapılabilecek müdahaleleri anlatacağım.
Bol sağlıklı günler.

Resim: http://www.edinburghcampaign.com/%5CCampaign/Gallery.aspx?pageid=178&ggid=1&iid=3&inum=11

Hiç yorum yok: